Gastrolog a gastroenterolog – różnice

Październik 31, 2016 on 12:49 pm | In Gastrologia, Układ trawienny | Możliwość komentowania Gastrolog a gastroenterolog – różnice została wyłączona

Dla wielu ludzi gastrolog jest łagodniejszą wersją gastroenterologa. Dotyczy to zwłaszcza osób, które z jakiegoś powodu muszą rozpocząć diagnostykę chorób układu pokarmowego, ale obawiają się przystąpić do badań i leczenia z uwagi na zwykły, często nieuzasadniony strach.
Tymczasem warto wiedzieć, że zarówno gastrolog, jak i gastroenterolog zajmują się praktycznie tym samym, bo nazw tych jako terminów medycznych używa się po prostu… zamiennie. Sprawdźmy, czy istnieją jakiekolwiek różnice między tymi dwoma pojęciami.

Termin medyczny a potoczność

Często w potocznym języku pewnym słowom przypisuje się dodatkowe znaczenie – tak jest też w przypadku gastroenterologa, w którym pacjenci widzą lekarza zajmującego się wykonywaniem głównie badań nieprzyjemnych, np. gastroskopii. Tymczasem to gastrolog bywa pojęciem szerszym.

Zadania gastrologa

Przede wszystkim gastrolog i gastroenterolog zajmują się ogólnie pojętym układem pokarmowym oraz wszelkimi zaburzeniami w jego obrębie. Dodatkowo za gastrologa uważany jest również lekarz specjalizujący się w chirurgii chorób układu pokarmowego.