Zaparcia są zmorą wielu osób, choć trudno nie odnieść wrażenia, że częściej atakują kobiety niż mężczyzn. Bez względu na pleć i wiek warto pamiętać jednak o tym, że wcale nie muszą być wyrokiem. Można sobie z nimi radzić i to bez konieczności sięgania po leki. Tak zwane domowe sposoby często są stosowane z powodzeniem od setek lat, warto więc zapoznać się z ich możliwościami.

Najskuteczniejszym sposobem są suszone owoce, w tym zwłaszcza suszone śliwki. Najlepiej już przed pójściem spać zalać kilka z nich przegotowaną wodą, a rano zjeść je jeszcze przed śniadaniem. Dobrym pomysłem może być także sam kompot ze śliwek, najlepiej przygotowany samodzielnie. Jeśli nie przepadamy za śliwkami, być może poskutkują fermentowane produkty mleczne, a więc zarówno jogurty i kefiry, jak i maślanki. Warto przed zakupem sprawdzić ich skład. Im bliższy jest on naturalnemu – tym lepiej.

Sprawdzonym sposobem jest też picie siemienia lnianego zalanego wcześniej gorącą wodą i pozostawionego w zaciemnionym miejscu aż zacznie pęcznieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *