Badanie to (kolposkopia) pozwala wykryć nawet niewielkie zmiany w jelicie, z których mogłyby się rozwinąć rak lub inne groźne choroby. W trakcie badania można te niewielkie zmiany usunąć.
Niemal każdy rak jelita grubego na początku jest polipem (gruczolakiem), który z biegiem czasu złośliwiej. Żeby guz osiągnął wielkość 1 cm, trzeba zwykle aż 10 lat. Polipy można wykryć podczas endoskopowego badania jelita grubego, czyli koloskopii, dlatego warto wykonywać je regularnie.
Nawet jeśli pacjent nie jest w tzw. grupie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego (m.in. predyspozycje rodzinne), pierwszą koloskopię należy wykonać po 45 roku życia. Jeśli nie wykryje ona żadnych nieprawidłowości, to na kolejne badanie należy zgłosić się za 10 lat. Badanie można wykonać w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, albo prywatnie (kosztuje około 400 zł) z pełnym znieczuleniem.
Koloskopię można wykonać w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Podczas badania lekarz wkłada przez odbyt długą, giętką sondę z minikamerą. Sonda przechodzi przez całe jelito grube, a na ekranie komputera lekarz ogląda jelito od środka. Sonda umożliwia pobranie do badania próbek tkanek z podejrzanych miejsc, usunięcie małych polipów, a nawet raka w bardzo wczesnym stadium rozwoju.