Pierwszym krokiem w leczeniu zaparć jest zrozumienie, że częstotliwości oddawania stolca różnią się znacznie od trzech stolców dziennie do trzech tygodniowo. Każda osoba musi ustalić co jest dla niej normalne, tak aby nie korzystać niepotrzebnie ze środków przeczyszczających i aby się od nich nie uzależnić.
zaparcia
U większości ludzi polepszenie trybu życia i zmiana diety znacząco wpływa na zmniejszenie ryzyka występowania zaparć. Dobrze zbilansowana dieta zawiera duże ilości pokarmów bogatych w błonnik. Należy włączyć do niej pokarmy takie jak otręby, pełnoziarnisty chleb, świeże owoce i warzywa. Także regularne ćwiczenia i przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów pomoże pobudzić jelita do sprawnego działania. Specjalne ćwiczenia na mięśnie brzucha mogą być potrzebne po ciąży lub w przypadku gdy mięśnie te nie są wystarczająco rozwinięte.

Bardzo ważne jest także nabranie odpowiednich nawyków w zakresie wydalania stolca. Wystarczająca ilość czasu powinna być zaplanowana na niezakłócone wizyty w toalecie. Należy pamiętać aby nie ignorować potrzeby oddania stolca.

Jeśli zaparcia powodowane są chorobą, taką jak na przykład niedoczynność tarczycy, odpowiednie leczenie musi być zastosowane. W tym przypadku będzie to prawdopodobnie stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.

W większości przypadków stosowanie środków przeczyszczających powinno być ostatnią deską ratunku i to po zasięgnięciu opinii lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *