Niedowaga jest zazwyczaj utożsamiana z niewłaściwym odżywianiem się, choć niejednokrotnie zwraca się również uwagę na to, że może być schorzeniem o podłożu genetycznym. W żadnym wypadku nie można jej jednak ignorować, może bowiem informować o wielu poważnych chorobach, a brak przeciwdziałania niedowadze może stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia pacjenta.

Niedowaga może być jednym z objawów chorób tak groźnych, jak choćby AIDS i gruźlica, bywa też jedną z konsekwencji nadczynności tarczycy oraz szeregu innych zaburzeń hormonalnych. Jej źródłem często okazują się też choroby pasożytnicze oraz choroby nowotworowe, zwłaszcza w zaawansowanym stadium.

Leczenie nadwagi koncentruje się na stosowaniu odpowiednio dobranej diety, wskazane jest przy tym, aby jej konstrukcją i ewentualnymi modyfikacjami znajdował się nie sam pacjent, ale fachowiec. Zawsze należy też poddać się badaniom pozwalającym na ustalenie źródeł problemu, ich wyeliminowanie często prowadzi bowiem do przywrócenia właściwej masy ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *