Schorzenia żołądka są bardzo powszechne. Wynikają one zwykle z niezdrowego trybu życia oraz nieodpowiedniej diety. Jedną z najczęstszych przypadłości jest choroba refluksowa żołądkowo-przełykowa. Choroba ta polega na częstym zwracaniu lub cofaniu się zawartości żołądka do przełyku.

Sam refluks występuje sporadycznie u praktycznie każdego człowieka. W większości przypadków nie jest to problem poważny, jednak w momencie gdy dolegliwość wciąż się nawraca i staje się silniejsza, wówczas możemy mówić o chorobie refluksowej.

Podczas refluksu wystąpić mogą także inne dolegliwości jak min. zgaga. Dzieje się tak dlatego gdyż podczas zwracania lub cofania się zawartości żołądka, do przełyku trafia nie tylko znajdujący się wewnątrz niego pokarm, ale także wytwarzany w nim kwas solny, a także enzymy trawiące.

Jeśli istnieje podejrzenie choroby refluksowej, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Gastrolog stwierdzi czy objawy są niepokojące, a w razie konieczności zaleci dodatkowe badania. Choroba refluksowa z racji tego, że często ma charakter przewlekły, wymaga stosowania leków w sposób ciągły. W takich przypadkach gastrolog zadecyduje jakie leki powinny być stosowane.

W walce z chorobą ważna jest zmiana trybu życia. Nadwaga lub otyłość są zazwyczaj głównymi przyczynami refluksu. Dlatego szczególnie istotne jest odpowiednie odżywianie. Powinno się unikać szkodliwych pokarmów, tłustych potraw, napojów gazowanych, a także słodyczy i przypraw w nadmiernych ilościach. Również niekorzystne jest palenie papierosów oraz picie kawy, alkoholu i soków z owoców cytrusowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *