Zjadłeś obiad i po dobrych paru chwilach odpoczynku dopada Cię przeszywający ból w okolicach dołka podsercowego? A może budzisz się w nocy z bólem pod prawym łukiem żebrowym? Jeśli do tego masz również dolegliwości takie jak: zgaga, nudności czy też zaparcia, to diagnoza jest jedna – choroba wrzodowa.
Skąd się biorą wrzody, czyli krótko o przyczynach…
Dużym prawdopodobieństwem powstania tej choroby jest długotrwały stres, niewłaściwa dieta, nieregularne posiłki i alkohol. Mamy również jeszcze jednego sprawcę: Helicobacter pylori.
Biorąc pod uwagę statystyki, odpowiada on nawet za 70% przypadków powstawania wrzodów. Jest to bakteria, którą możemy zarazić się drogą pokarmową – niestety dla pacjentów, potrafi przetrwać w kwaśnym środowisku żołądka bardzo długo. Aby zbadać, czy w naszym organizmie żeruje Helicobacter pylori należy wykonać test.
Jak leczyć wrzody (wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy)?
Aby mieć pewność, że mamy do czynienia z wrzodami, należy udać się do gastrologa, który zleci nam wykonanie odpowiednich badań. Jednym z nich będzie gastroskopia, która skutecznie zweryfikuje objawy. Przez przełyk do organizmu pacjenta wprowadzany jest przewód na którego końcu znajduje się kamerka przekazująca lekarzowi obraz. Dzięki niej na ekranie można zobaczyć śluzówkę żołądka i dwunastnicy. Gastroskopia to badanie, w trakcie którego można pobrać również materiał do badania – można sprawdzić, czy zmiany nie są nowotworowe.
Co zaleci lekarz?
Wrzody (wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy) leczy się farmakologicznie, w bardzo zaawansowanych przypadkach operacyjnie. Głównym zadaniem gastrologa jest uśmierzenie bólu i zagojenie wrzodów, a następnie zapobieganie nawrotom. Leki mają na celu neutralizację treści żołądkowej, a także zmniejszenie wydzielania kwasy solnego.
Dodatkowo, konieczna jest zmiana diety na dietę lekkostrawną – 5 posiłków dziennie i unikanie ostrych przypraw. A ponadto, odstawienie alkoholu i tytoniu.
Jeśli wykonaliśmy test i mamy również Helicobacter pylori lekarz zaleci nam stosowanie dodatkowych antybiotyków, które zmniejszą wydzielanie kwasu solnego prawie do zera.
Według badań, na chorobę wrzodową zapada, co 10 Polak. Jeśli, co jakiś czas bierzesz tabletkę na ból żołądka, wybierz się do gastrologa – odpowiednia profilaktyka i badania pomogą w rozwiązaniu problemu.