Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego spotyka głównie ludzi młodych. Ból brzucha po prawej stronie, w dolnym odcinku brzucha wymaga szybkiej diagnostyki lekarskiej. Zapalenie wyrostka robaczkowego wymaga interwencji chirurgicznej.

Nieleczone może doprowadzić do powikłań, a nawet do śmierci. Wyrostek – jak wskazuje na to sama nazwa – jest małym, odstającym od jelita grubego uwypukleniem podobnym kształtem do robaka. Pełni on rolę filtra bakteryjnego jednakże jego obecność do życia nie jest potrzebna.

Przyczyny zapalenia mogą być różne, jednakże wymienić można takie z nich jak: pasożyty, kamień kałowy, ucisk, infekcje bakteryjne czy zakażenia wirusowe. Podczas zapalenia wyrostka ból zwiększa się, gdy uniesie się prawą kończynę do góry. Poza tym zwiększa się również parcie na mocz oraz temperatura ciała. Czasami w ramach diagnozy wykonuje się dodatkowe badania, na przykład USG, rentgen, badania moczu.

Podobne objawy może dawać kolka nerkowa lub ciąża pozamaciczna. W drugim przypadku mogą dojść badania ginekologiczne. Powikłania, jakie wiążą się z zapaleniem wyrostka, wynikają bezpośrednio z rozlaniem się zapalenia otrzewnej.

Kiedy do tego dojdzie trzeba bardzo szybko przeprowadzić operację bo inaczej pacjent może stracić życie. Rekonwalescencja po operacji trwa do kilku dni, a blizna pozostaje na całe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *