Powodem wielu dolegliwości może być nieprawidłowa praca jelit, które kurczą się zbyt szybko lub za wolno, co utrudnia swobodne przesuwanie się pokarmu. Jego charakterystycznym objawem oprócz bólu są biegunki. Pojawiają się po posiłku lub pod wpływem stresu. Bardzo często występują na przemian z zaparciami. Przyczyny choroby nie są do końca znane.

Prawdopodobnie jest to reakcja organizmu na życie w pośpiechu i stresie, brak ruchu, niewłaściwa dieta. Dolegliwości często ujawniają się u kobiet i towarzyszą im inne objawy jak bóle głowy, krzyża, uczucie dławienia w gardle. Niektóre kobiety mają obfite i bolesne miesiączki.
Jest to choroba przewlekła, ale należy ją leczyć ponieważ jest bardzo uciążliwa.

Lekarz zawsze zaleca wykonanie badań, aby wykluczyć inne poważne schorzenia przewodu pokarmowego. Jeśli jelito jest nadwrażliwe warto obserwować, jakie pokarmy szczególnie nam szkodzą i zapisywać co spowodowało dolegliwości. Następnie wyeliminować z diety wszystko co spowodowało dolegliwości. Często jest to mleko z powodu zawartej w nim laktozy. Szkodzić mogą też groch, kapusta, orzechy czekolada czy produkty pszenne.
W terapii bardzo ważny jest relaks, trzeba nauczyć się odprężać, znaleźć czas na spacer i gimnastykę. Zaleca się leki rozkurczowe, przeciwbiegunkowe, uspokajające. Czasem wykorzystuje się też psychoterapię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *