Utrata masy ciała jest teoretycznie banalnie prosta – wystarczy jeść mniej przy zwiększonej ilości wysiłku fizycznego jak ćwiczenia czy praca fizyczna. Oczywiście w praktyce wszystko wygląda już dużo trudniej. Znalezienie diety z odpowiednią ilością wartości odżywczych, która będzie pasować do stylu życia, przyzwyczajeń smakowych, to proces bardzo indywidualny. Trzeba zadbać także aby w wyniku długotrwałej i nieodpowiedniej diety nie musiał interweniować gastrolog.
Niektórzy ludzie czują się lepiej na diecie bogatej w białka, podczas gdy inni stosując tą samą dietę są cały czas głodni i brakuje im energii z węglowodanów. Oczywiste jest, że uczucie głodu nie będzie pomagać w zmniejszeniu przyjmowanych kalorii i utracie wagi. Zazwyczaj pojawia się dodatkowe podjadanie, co znacząco zwiększa ilość kalorii spożywanych w ciągu dnia.
Dla lepszej kontroli apetytu zaleca się podzielenie dziennej dawki kalorii na mniejsze porcje w postaci posiłków lub przekąsek. Należy spożywać więcej pokarmów jak najwcześniej w ciągu dnia, kiedy jesteśmy najbardziej aktywni, zmniejszając ilość aż do ostatniego posiłku jakim jest kolacja.
Badania naukowe dowodzą, że osoby które spożywają cztery lub pięć posiłków dziennie, lepiej radzą sobie z kontrolowaniem apetytu, a co za tym idzie i wagi ciała. Przy diecie ubogiej w węglowodany ważne jest aby zadbać o częste dostarczanie kalorii pochodzących z białka i tłuszczy.
Tak długo jak wszystkie spożywane pokarmy sumują się do dziennych limitów kalorii i dostarczają wszystkich wartości odżywczych, dieta taka powinna dać pożądane rezultaty. Przed drastycznymi zmianami diety warto sprawdzić czy gastrologia nie ma nic przeciwko takim zmianom. Może się okazać, że posiadane schorzenia źle zareagują na takie zmiany. Zwłaszcza brak błonnika powodował będzie przedłużone zaleganie toksyn w jelitach.
Przed skorzystaniem z diety warto też wiedzieć co na jej temat sądzi nasz stomatolog. Zęby są bowiem bardzo dobrym barometrem naszego zdrowia i diety.