Gastrologia jest wciąż rozwijającą się dziedziną, w której stale dopracowuje się metody badania oraz leczenia, a także odkrywa nowe przyczyny schorzeń. Przykładem tego jest chociażby stosunkowo niedawno odkryta bakteria, która może rozwijać się w żołądku oraz dwunastnicy. Mowa o Helicobacter pyroli. Badania dowiodły, że może ona mieć wpływ na występowanie wielu chorób w obrębie górnej części przewodu pokarmowego.
Zakażenie Helicobacter pyroli zaobserwowano u ponad połowy ludzi na świecie. Zwykle do zakażenia dochodzi już we wczesnym dzieciństwie. Skutkiem zakażenia jest zapalenie w błonie śluzowej dolnej części żołądka. Jeśli bakteria nie wywołała zaawansowanych zmian nie jest wymagane leczenie. Jednak w przypadkach, w których zmiany są poważne, występuje zagrożenie powstania owrzodzeń, a nawet raka żołądka.
Konsultacja z lekarzem pozwoli stwierdzić obecność Helicobacter pyroli. Ponadto gastrologia dzięki nowoczesnym metodom leczenia jest w stanie określić stopień rozwoju choroby oraz zaproponować odpowiednią metodę leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *