Gastrologia jest dziedziną medycyny zajmującą się wszelkimi przypadłościami związanymi z żołądkiem. Narząd ten znajduje się w jamie brzusznej, a jego wielkość jest w dużej mierze uzależniona od stopnia wypełnienia, napięcia ścian oraz przyjętej pozycji ciała.

Żołądek jest jednym z narządów przewodu pokarmowego. Do jego podstawowych zadań należy rozdrabnianie i wyjaławianie spożywanego pokarmu, a także trawienie zawartych w pokarmie białek.

Żołądek to narząd bardzo unerwiony i wrażliwy na wszelkie niekorzystne procesy w nim zachodzące. Szczególnie niekorzystna dla jego kondycji jest niewłaściwa dieta, w tym posiłki w późnych godzinach wieczornych oraz niezdrowy tryb życia. Szczególnie szkodliwe jest palenie papierosów i picie nadmiernej ilości alkoholu.

Do najczęstszych chorób związanych z żołądkiem jakimi zajmuje się gastrologia należy miedzy innymi niestrawność, nadwrażliwość, nadkwasota oraz nerwica i nieżyt żołądka. Częstym objawem problemów z żołądkiem są dokuczliwe bóle w okolicy nadbrzusza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *