Budowa gastroskopu

Kwiecień 29, 2012 on 12:34 pm | In Badania gastrologiczne, Sprzęt gastrologiczny | Możliwość komentowania Budowa gastroskopu została wyłączona

W minionych latach aparat do badania gastroskopowego był wykonany ze sztywnego metalowego materiału. Obecnie, w dobie włókien światłowodowych, urządzenie stało się giętkie i elastyczne. Dzięki temu nastąpił przełom w technice wykonywania zabiegu.
gastroskop
Część aparatu, która wprowadzana jest przez usta chorego, to miękka, osłonięta specjalnym rodzajem sztucznego tworzywa, wiązka światłowodowa o średnicy od 7 do 12mm.
Endoskop gastroskopowy ma wewnątrz umieszczony kanał biopsyjny, biegnący wzdłuż całego aparatu, o średnicy 2 – 4mm. Zastosowanie tego kanału w urządzeniu daje możliwość doprowadzenia do żołądka sondy laserowej, a także różnych innych narzędzi chirurgicznych jak np. kleszczyki czy pętle. Pozwala to na prowadzenie drobnych zabiegów oraz pobieranie materiału badawczego ze zmienionych chorobowo miejsc. Istnieją aparaty z sondą ultradźwiękową, umieszczoną w końcówce aparatu, które umożliwiają nie tylko ocenę błony wewnętrznej przewodu pokarmowego, ale potrafią także wykonać badanie USG od środka żołądka. Przy takich schorzeniach jak guzy nowotworowe pozwala to ocenić grubość nacieku nowotworowego. Można też ustalić, czy chorobą zajęte są sąsiednie organy i węzły chłonne.
W trakcie badania ocenić można język, przełyk, żołądek i dwunastnicę – ich śluzówkę, ocenić pracę tych narządów, a także falę perystatykową.