Dieta South Beach jest dietą bardzo restrykcyjną, przynajmniej w I fazie. Wymaga rezygnacji z owoców, słodyczy, ziemniaków, pieczywa, tłustych serów, nabiału, alkoholu oraz napojów zawierających kofeinę (kawy, herbaty, coca coli).
Dietę South Beach wymyślił dr Arthur Agatson. Założył on, iż jej podstawą nie będzie ograniczenie ilości spożywanych pokarmów, ale wyeliminowanie szkodliwych węglowodanów oraz tłuszczów nasyconych. Na ich miejsce weszło białko, węglowodany złożone i tłuszcze nienasycone.
South Beach została podzielona na 3 fazy. Pierwsza trwa 2 tygodnie i pozwala schudnąć nawet 6 kg. Jest jednak najtrudniejsza i wymaga największej samodyscypliny. Przez 14 dni można jeść tylko niektóre warzywa i chude mięso. Dozwolona jest m.in. szynka gotowana, polędwica, pręga, antrykot, piersi z kurczaka lub indyka, sery light bez tłuszczu, wszystkie ryby i skorupiaki. Jajka można jeść bez ograniczeń. Z warzyw dozwolone są brokuły, kalafior, fasola, groch, szparagi, bakłażan i szpinak.
W II fazie możemy spożywać większą ilość węglowodanów. Do jadłospisu powraca też pieczywo razowe, płatki owsiane, muesli, gorzka czekolada, czerwone wino oraz niektóre owoce (brzoskwinie, czereśnie, grejpfruty, pomarańcze, śliwki, truskawki, winogrona). Od czasu do czasu można sobie pozwolić na słodycze w postaci lodów, miodu lub dżemu oraz produkty zbożowe typu bułki pszenne, naleśniki, ryż biały czy płatki kukurydziane.
Długość trwania II fazy uzależniona jest tylko i wyłącznie od osoby, która stosuje dietę South Beach. Powinna się zakończyć w momencie osiągnięcia wymarzonej wagi ciała.
W III fazie możemy jeść wszystko na co mamy ochotę. Należy tylko uważać na to, aby większość produktów miała niski indeks glikemiczny.
Warto przy okazji wyjaśnić, że indeks glikemiczny szereguje produkty spożywcze według tego jak szybko po ich spożyciu rośnie we krwi poziom stężenia cukru. Oblicza się go dzieląc poziom glukozy we krwi po przeprowadzeniu testu żywnościowego z udziałem 50 gram węglowodanów przez poziom glukozy uzyskany po spożyciu danego produktu. Tylko artykuły o niskim indeksie sprzyjają odchudzaniu.
Osoby z obniżonym poziomem cukru we krwi nie mogą stosować tej diety. W grupie ryzyka znajdują się również cukrzycy. Z kolei osoby z wysokim cholesterolem powinny ograniczyć spożywanie jajek.