Kamienie żółciowe są twardymi złogami, które tworzą się w pęcherzyku żółciowym znajdującym się na dolnej powierzchni wątroby, w prawym podżebrzu. Na ogół kamienie powstają z kryształów cholesterolu, czasami zaś z soli żółciowych wytwarzanych w wątrobie i magazynowanych w pęcherzyku.
gastrolog
Do napadu kolki żółciowej dochodzi wskutek zablokowania przez kamień odpływu żółci z pęcherzyka lub przewodów żółciowych do dwunastnicy. Występują wówczas silne bóle w nadbrzuszu, mdłości, wzdęcia, odbijania, poty i żółtaczka. Kamienie mogą być przyczyną zakażenia i ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego. Najczęściej jednak ich obecność nie daje żadnych objawów. Rozpoznania dokonuje się na podstawie objawów występujących podczas ataku oraz badań diagnostycznych: krwi, USG, RTG, a nawet tomografii komputerowej. Kamica bezobjawowa nie wymaga leczenia.

W nawracających napadach kolki najczęściej usuwa się pęcherzyk żółciowy (cholecystostomia), po czym żółć z wątroby przepływa bezpośrednio do jelit. Czasami nie usuwa się pęcherzyka, a kamienie rozbija falami ultradźwiękowymi (litotrypsja) lub rozpuszcza kwasem ursodeoksycholowym lub chenodeoksycholowym, który jednak musi być przyjmowany przez wiele lat, aby zapobiec nawrotom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *