Przeciwnością diety bogatej w węglowodany i ubogiej w tłuszcz jest dieta wysokobiałkowa, która wywiera nacisk na spożycie większej ilości białek i tłuszczy, przy zmniejszonym spożyciu węglowodanów.
Istnieją rozmaite wariacje na temat diet wysokobiałkowych ale większość z nich zaleca spożywanie około trzydziestu do czterdziestu procent kalorii w postaci białek. Pokarmy, które są bogate w węglowodany, a zwłaszcza cukry, makarony, chleb, płatki zbożowe i ziemniaki, muszą zostać ograniczone. Taka dieta jest czasem określana jako dieta uboga w węglowodany.
Dieta wysokobiałkowa opiera się na założeniu, że drastyczne ograniczenie spożycia węglowodanów, zmusi organizm do spalania tłuszczy w poszukiwaniu energii. Badania dowodzą, że taka dieta nie jest aż tak szkodliwa jak początkowo zakładano. Może to jednak być spowodowane faktem, że większość ludzi ma problem z jej restrykcyjnym stosowaniem i zazwyczaj wprowadzają swoje modyfikacje.
Główne zalety diety wysokobiałkowej:
– spożywane pokarmy są bardziej sycące, co ułatwia trzymanie się diety,
– zwiększa się spożycie zdrowych warzyw ubogich w węglowodany.
Główne wady diety wysokobiałkowej:
– ograniczenie ilości węglowodanów do niebezpiecznych poziomów,
– zbyt mała ilość spożywanego błonnika,
– ograniczony dostęp do witamin i wartości odżywczych,
– zwiększenie spożycia tłuszczu może prowadzić do wzrostu poziomu cholesterolu, chorób serca i zmian nowotworowych,
– osoby lubiące słodycze mogą mieć problemy ze stosowaniem tej diety.
Należy pamiętać aby w skutek zastosowania nieodpowiedniej diety nie musiał interweniować gastrolog. Brak błonnika w diecie może powodować różnego rodzaju schorzenia układu pokarmowego. Przy wyborze diety warto zadbać o to aby w przyszłości nie musiała interweniować gastrologia.