Zaparcie to symptom a nie choroba. Tak jak gorączka, tak i zaparcie może być spowodowane przez różne czynniki. Większość ludzi ma doświadczenia związane z krótkimi zaparciami, które zazwyczaj ustępowały dzięki diecie i upływowi czasu. Poniższa lista przedstawia kilka z popularnych powodów zaparć:
– Zła dieta, bogata w tłuszcze zwierzęce (mięso, produkty mleczne, jajka) i cukry rafinowane (desery i inne słodycze), a uboga w błonnik, który to pomaga w trawieniu i przesuwaniu się pokarmu w jelitach.
– Złe nawyki związane z oddawaniem stolca – zazwyczaj zignorowanie potrzeby wypróżnienia może doprowadzić do zaparcia. Niektóre osoby unikają toalet publicznych, a jeszcze inne są zbyt zajęte.
– Nadużywanie środków przeczyszczających. Osoby, które regularnie przyjmują preparaty przeczyszczające stają się od nich uzależnione i muszą zwiększać dawkę, aż do momentu kiedy jelita utracą staną się obojętne na te preparaty i przestaną działać prawidłowo.
– Podróżowanie może powodować zaparcia ponieważ często wiąże się ono ze zmianami w stylu życia, odżywianiu i planie dnia.
– Zaburzenia hormonalne, takie jak na przykład niedoczynność tarczycy.
– Ciąża często powoduje zaparcia, co jest związane ze zmianami hormonalnymi.
– Hemoroidy mogą powodować skurcze mięśni odbytu, które z kolei wpłyną na zatrzymanie wypróżnienia.
– Utrata soli mineralnych z organizmu poprzez mocz, wymioty, rozwolnienie lub też nadmierne pocenie się.
– Niektóre leki, zwłaszcza przyjmowane przez długi okres.
– Uszkodzenia nerwów takie jak uraz kręgosłupa lub guzy uciskające rdzeń kręgowy mogą wywierać wpływ na jelita i mięśnie odbytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *