Układ trawienny
Inaczej pokarmowy składa się składa się z przewodu pokarmowego z jego gruczołami oraz narządów pomocniczych – języka i zębów. Przewód pokarmowy rozpoczyna się szparą ustną, a kończy odbytem. Należą do niego: jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkie (dwunastnica, jelito czcze i kręte), jelito grube (jelito ślepe, okrężnica, odbytnica) oraz gruczoły trawienne – wątroba i trzustka.
Ściana przewodu pokarmowego składa się zazwyczaj z trzech warstw: błony zewnętrznej, mięśniowej i śluzowej. Błonę zewnętrzną osłaniającą narządy przewodu pokarmowego tworzy tkanka łączna – wiotka lub zbita. Narządy położone w jamie brzusznej i w miednicy są dodatkowo pokryte błoną surowiczą zwaną otrzewną. Błona mięśniowa zbudowana jest przeważnie z tkanki mięśniowej gładkiej. Tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana występuje tylko w jamie ustnej, gardle, częściowo w przełyku i odbytnicy. Błona ta (z wyjątkiem żołądka) ma dodatkowo dwie warstwy włókien – podłużną i okrężną. Błona śluzowa zbudowana jest z nabłonka oraz tkanki łącznej i warstwy włókien.
Pokarm w jamie ustnej zostaje rozdrobniony i zmieszany ze śliną, która zwilża i rozpuszcza niektóre składniki pokarmu. Tu rozpoczyna się proces trawienia. W przełyku pokarm przesuwa się w kierunku żołądka dzięki działaniu skurczów. W żołądku pokarm jest rozdrabniany, mieszany z wydzieliną gruczołów i przesuwany do jelita. W jelicie cienkim składniki pokarmowe zostają ostatecznie strawione i wchłonięte. Ostatni odcinek przewodu stanowi jelito grube, gdzie wchłania się woda i jony sodowe oraz gromadzone są nie strawione resztki pokarmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *